Etiketler

, , ,

İddia ediyorum bütün dolmuş şöforları birer recep ivediktir. Şöyle de  diyebilirim hepsi en fazla “Recep İvedik” kadarkibardır (İstisnalar vardır tabiki ama maalesef istisnalar kaideyi bozmuyor). Sabahları adeta bir çile. Evden müthiş bir enerjiyle çıkıyorsun. İçin kıpır kıpır taaa ki dolmuşa binene kadar. Dolmuştan indikten sonra artık Ferdi Tayfur modunda ağlamaklı bir ses küçük Emrah tadında bir yüz ifadesi bütün yaşam enerjin sönmüş bir şekilde güne başlıyorsun. Dolmuş isminin hakkını fazlasıyla veriyor. Dolmuş doluyor doluyor doluyor insanlarla bütünleşene kadar. Nefessiz kalmaktan ecel sizi orda yakalayabilir Allaaahhh Korusun. Neyse tabii herşeyin bir sınırı var dimi. Yolcular şoförün de yerine göz dikmek zorunda kalınca şoförün kafada birşeyşler basıyor ve artık yolcu almıyor sağolsun. Şimdiye kadar anlattıklarım bardağın boş tarafıydı. Her zaman bardağın dolu tarafına bakmaktan yanayımdır. O zaman bir de dolu tarafına bakalım dolmuşların. Bazen o kadar da dolmamış olur dolmuş. Nefes alabilirsin ve de en güzeli o köşelerden dolmuş savrulurken, şoför abimiz ani frenler yaparken ve de delikanlılığın kitabını yeniden yazarken, sen de akrobatik hareketler yaparak sabah sporunu yapmış olursun. Kol ve bacak kasları acayip çalışır. Bir taşla iki kuş. Hem gitmek istidğim yere gidebiliyorum sıcacık dolmuşumla hem de spor yapıyorum o lalala:D dolmuş sweet dolmuş. A bir de buna yolcuların yüz ifadeleri eklenirse tamamdır. Yüzlerde acı bir ifade yanaklar bir yerde, dudaklar bir yerde, burun başka bir yerde ahenkle dans ediyorlar maşallah:D  aslında bu yüz ifadelerini kaydedip sonra da ağır çekim izlesek tadından yenmez süper kareler ortaya çıkar heh heh. Çektiğimiz acıları bir nebze de olsun dindirir. Aslında ne düşünüyorum biliyor musunuz? Olur olmaz her şeye sınav yapıyorlar ya aslında sınav yapılması gereken esas kişiler dolmuş şoförleri, ama öyle Matematikten, Türkçeden değil Adab-ı Muaşeret’ten. İçinde taşıdığı şeyin canlı bir varlık olduğunu kavrayamayan şoför abilerimiz için gerçekten bir şeyler yapılmalı.

Ben bir yolcu olarak şikayetlerimi güzel bir dille anlatmaya çalıştım ancaaaakkk dolmuş şoförlerini dinlesen onlardan da yolcularla ilgili şikayetler alırsın muhakkak ha benim gibi güzel bir dille anlatırlar mı orası tartışılır.

 Uzun lafın kısası: Dolmuş çilesi biter mi bitmez! O zaman daha nice mutlu ve sağlıklı dolmuş günlerine…

yazımı konuyla alakalı olan enfes bir şarkıyı size armağan ederek sonlandırıyorum. İbrahim Tatlıses’ten “yallah şoför yallah”. Burda yok. Youtubedan açıp dinlersiniz artıkın:D