Etiketler

, ,

 

Oliver Twist, İki şehrin hikayesi, büyük umutlar gibgi baş yapıtlara imza atan, eserlerini beğenerek okuduğum Charles Dickens, bugün itibariyle 200 yaşında imiş:)   (7 Şubat 1812 – 9 Haziran 1870) ölümünün ardından 142 sene geçmesine rağmen hala beğenilerek okunuyor. Bence bu kadar kalıcı olmasının temel nedeni, bugün de hala geçerliliğini koruyan ve de değişmeyen gözlemleri, düşünceleri…

“Fabrikaların ve yüksek bacaların kentiydi, bu bacalardan her zaman yılan gibi kıvrıla kıvrıla dumanlar yükseliyor, birbirine dolanıyor ve hiç çözülmüyorlardı. Kapkara bir kanalı, kötü kokan, mor renkte akan bir nehri, gün boyu pencerelerinden bir yığın gürültünün yayıldığı fabrika binaları, melankolik bir filin gün boyu başını sallaması gibi sürekli inip kalkan buhar pistonları vardı. Birbirine benzeyen büyüklü küçüklü caddelerinde birbirine benzeyen insanlar yaşardı. Bu insanlar evlerine aynı saatte girip çıkar, aynı kaldırımda yürür, aynı işi yapardı. Her gün, dün olduğu gibi yarın olacağı gibi hep aynıydı.”

“Ömrünüzdeki sayılı günlerden bir tekini yaşanmamış sayalım. kaderinizin akışı kim bilir ne kadar farklı olurdu? bu satırları okurken bir an durun, yaşamanızı saran o uzun zinciri düşünün. ister demirden olsun, ister altından, ister dikenden olsun. o sayılı günlerden birini yaşamayıp da ilk halkası meydana gelmeseydi, bu zincir belki de hiç örülmezdi”

(Charles Dickens)