Etiketler

, ,

http://havadelisi.com/2013/01/04/pazardan-itibaren-soguk-ve-kar/‘den alıntıdır

“Bir Santiago yazısıdır (Havadelisi‘nin ufak katkılarıyla). Özet ve uyarı: Pazartesi ve Salı günleri Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yoğun kar yağışları (Doğu Anadolu’da Pazar günü de dahil), Doğu Akdeniz kıyılarında şiddetli yağmur, Pazar gecesinden itibaren kıyılar dahil tüm yurtta don olayı kuvvetle muhtemeldir.Güncellemeleri bu başlık altında yapacağız, takip edin. Yorum ve resim eklemede üyelik sistemine geçtik, nasıl üye olacağınızı buradanöğrenebilirsiniz (yapması çok kolay, adım adım anlattım).
————————————————–

Europe_2013010400_thgt500_96

Türkiye, Doğu Anadolu’daki aşırı soğukları saymazsak (Cuma saat 13 itibariyle sıcaklıkAğrı’da -17 derece), bir süredir mevsim normalleri civarında ve üzerinde sıcaklıklarla, genelde yağışsız, yer yer de sisli günler geçiriyordu. Pazar gününden itibaren, Balkanlar ve Batı Karadeniz üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı hava dalgasıyla gong çalacak ve kışa verilen mola sona erecek.

 

Sayısal tahmin modelleri, yaklaşan soğuk hava dalgasının ayrıntıları ile ilgili olarak net bir şeyler söylememize hala müsaade etmiyor. Yine de elimizde mevcut olan verileri kullanarak duruma kısaca bir göz atalım, ayrıntılar netleştikçe bu başlık altında güncellemeler yaparız.

Öncelikle kuzeyden kopup gelen bu sistemin çekirdeğinin çok soğuk olduğunu vurgulayalım. Batı ve Orta Karadeniz civarlarına 500 hPa seviyesinde (yaklaşık 5500 metre yukarıda) -40 dereceye varan bir soğuma iniyor. Deniz suyu sıcaklığını da yaklaşık +10 derece kabul edersek, bu iki seviye arasında oluşacak 50 derecelik sıcaklık farkı, Karadeniz üzerinde kuvvetli konvektif olaylar gelişebileceğinin sinyalini veriyor.

Öte yandan, güney enlemlere inmeyi başarabilen bu kuvvetli soğuma, Doğu Akdeniz’de 1000 milibarlık bir alçak basınç oluşmasına da sebep olacak.

Recm721

Bu alçak basıncın zamanla kuzey doğuya hareket etmesi İç Anadolu’nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in yükseklerinde yoğun kar yağışına, Doğu Akdeniz’de ise kuvvetli yağmurlara sebep olacak. Muş ve Bitlis dolaylarında 1 metreye yakın taze kar yağabilir.

Kuzeyden gelen -40 derecelik soğuk çekirdek ise, başta Batı Karadeniz olmak üzere, Marmara’nın doğusu ve güneydoğusunda kuvvetli ve yoğun kar yağışlarına sebep olacak gibi görünüyor, bu yağışlara büyük ihtimalle şimşek ve gök gürültüleri de eşlik edebilir.

anigif

Büyük bir sürpriz olmazsa sistemin en şanssız kısmı İç Ege ve İç Anadolu’nun batısı olacak gibi. Kuru soğuk ile yetinecekler. Eskişehir ve Ankara’da sıcaklıklar -10 dereceye kadar inebilir.

İstanbul için de kısa bir değerlendirme yapalım. İstanbul sistemin etkileyebileceği kısımlar içinde en batıda ve sınırda kalıyor. Şu an için görünen, Pazartesi akşam saatlerinden Salı akşam saatlerine kadar kıyılarda bile kuvvetli, yer yer yoğun kar yağması yüksek ihtimal. Ama dediğimiz gibi, sistemin batı sınırında kaldığı için yukarı seviyeden akan soğuk önümüzdeki model güncellemelerinde biraz daha doğuya kayarsa yağış iyice azalır, batıya kayarsa da bir miktar artar. Şimdiden bir uyarı vermek doğru olmaz. Sıcaklıklar ise kuvvetli karayelin etkisiyle Pazartesi gecesi ve Salı sabahı oldukça düşecek, muhtemelen Salı günü sıfır derecenin üstüne bile çıkamayacak. Özellikle Avrupa Yakası’nda kuvvetli buzlanmaya dikkat.

Sistem hala değişime açık, yeni model güncellemelerini ve neler olabileceğini bu başlık altında tartışalım. 10 Ocak Perşembe gününe kadar (o gün dahil) olacak hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı burayatıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Daha uzun vade için olan tahminleri ve diğer konuları Atış Serbest‘e yazalım (bu başlık altına yazılan uzun vade yorumları yayımlanmayacaktır)”