Etiketler

, , ,

(Türk Müziğinin Seyir Defteri yazı dizisine ilişkin daha önce POTKAL’da yayınlanmış olan ilk iki bölüm için bkz:

1.Bölüm:https://potkall.wordpress.com/2011/12/26/pop-muzikten-once-1-popun-tarihi/

2.Bölüm: https://potkall.wordpress.com/2012/12/16/arabesk-doguyor-bolum-2/)

1950’li yılların çılgınlığı rock’n roll Türkiye’de de gençleri kendine çeker. o zamanların en ünlü modasıdır. Durul Gence ve Erkan Gürsel adında iki Deniz Harp okulu öğrencisinin önderliğinde kurulan rock’n roll grubu özellikle kız okullarında verdikleri konserlerle bu çılgınlığın öncüsü olmuşlardır. Onların ardından “Erkin Koray ve Ritimcileri” ve Şanar Yurdatapan’lı “Kuyrukluyıldızlar” bu çılgınlığın sürdürücüleri olurlar. 

Rok’n roll çılgınlığı Türkiye’de popüler Batı müziğinin önünü açar. O güne dek sadece ithal plaklarda dinlenen şarkılar artık icra edilir hale gelir. Orkestralar kurulur, giderek türler değişir. Ve aynı tarihlerde ilk pop yıldızı Türkiye’nin gerçek anlamda ilk kült müzisyeni Erol Büyükburç ortaya çıkar.

 

Büyükburç, ilk kez 1952’de okuduğu Ticaret Lisesi’nin Taksim Belediye Gazinosu’ndaki çayında, arkadaşlarının ısrarı ile sahneye çıkar. Ve bir daha da inmez. O artık genç kızların sevgilisidir. Konserleri dolup taşar, insanların uğruna kendilerini parçaladıkları ilk pop yıldızıdır. 1961’de yaptığı taş plak, Little Lucy sadece o dönemin değil popüler Batı Müziğinin de ilk hitidir. Little Lucy bir yerli hitidir ama o yıllarda ingilizce söylemek moda olduğu için bu ilk hit bestenin sözleri de ingilizcedir.

(Haftaya 4. Bölüm: Yeni dönemler, yeni ilkler…)