Etiketler

,

20130102_361576_baris-manco-nun-hayati_1

Barış Manço, Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı.Bu şarkıların bir bölümü daha sonra ArapçaBulgarca,FlemenkçeAlmanca , FransızcaİbraniceİngilizceJaponca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır. 

barismanco

Çocukken duygular başkadır, etkilendiğiniz şeyleri kolay kolay unutmazsınız, görüntüsü, kokusu, tadı ömrünüz boyunca zihninizde yer eder. Çocukken edindiğimiz izlenimler büyüdükçe yolumuzu belirler, zevklerimizi belirler, hayata bakış açımızı belirler. Hiç bir zaman duygularımız, gözlemlerimiz çocukken edindiğimiz duygular ve gözlemler kadar etkili, gerçekçi ve detaylı değildir. Çünkü çocukken beş duyu organımızla görür hissederiz, yaşarız. İşte Barış Manço da çocukken zihnimde en özel yerlerden birine sahiptir benim için. Onun sayesinde dişlerimi düzenli fırçalamayı, süt içmenin sebze yemenin faydalı olduğunu, büyüyene kadar arabanın arkasında oturmam gerektiğini öğrendim ve unutmadım. Öğrendiğim çoğu şeyi hala yapıyorum. Bir çocuk sadece televizyondan izlediği ve hiç yüz yüze gelmediği birisini Abi diyerek bağrına basıyorsa  ve de unutmuyorsa o kişi gerçekten samimidir. İşte Barış MAnço’da BArış Abimizdi bizim.

c317b3d4ac6910accc56db5a5aec20a1_1264297680 baris_when_he_was_young

Biz, onun şarkılarıyla büyümüş şanslı bir nesiliz. Her hafta “Adam olacak çocuk” programını büyük bir hayranlıkla izlerken, o programda olmanın hayalini kurmuş şanslı veletleriz:) Hızlı konuşması, farklı el hareketleri, uzun saçları ile o bizim Barış abimiz. Arkadaşım eşşek, Ayı, Nane limon kabuğu gibi şarkılarıyla çocukların kalbinde ayrı bir yeri olan, gönlümüzde taht kuran Barış Manço’ya sevgi ve saygıyla…

Yazımı  senin programını kapatırken kullandığın ve hala da kulaklarımda kalan sesinle yaptığın konuşmayla sonlandırıyorum Barış Abi:

“sizler bana yazmaya, ama her konuda yazmaya devam ediyorsunuz, adresimi biliyorsunuz (hızlı bir şekilde) barış manço moda seksenbirbinüçyüz istanbul, tekrar ediyorum ( bu sefer kelime kelime vurgulu) barış manço moda seksenbirbinüçyüz istanbul. haftaya karşı karşıya (eliyle karşı karşıya işareti yaparak) olmak üzere, sağlıcakla kalın.”