Etiketler

, , ,

Hikayeleri severim. İçinde gerçeklik vardır çünkü. Kitapta da, sinemada da müzikte de böyledir benim için. İşte tam da bu nedenle son zamanlarda konsept albümler ilgimi çekmeye başladı. Aslında ilgimin başlangıç noktası çok severek dinlediğim “MODEL” grubunun “Levla’nın Hikayesi” adlı albümü oldu. Kimmiş bu Levla, Leyla olmasın derken albümlerinin bir konsept albümü olduğunu öğrendim. Öncelikle nedir bu konsept albüm hemen tanımını yapayım: Şarkıların birleşerek bir hikayeyi oluşturduğu albümlerdir. Bu hikaye bir senaryo dahilinde, şarkılar arasında belirli bir sıra ve ilişki gözetilerek işlenir. Öyle ki bu şarkıları sırasıyla dinlerseniz albümün tadına daha çok varır hikayeyi de daha iyi anlarsınız. 

images

Gelelim “Levla’nın Hikayesi” albümüne. Levlâ’nın Hikayesi‘nde,  Levlâ’nın terk edildikten sonra yaşadıkları anlatılmış.  Albümdeki 10 şarkı da Can Temiz’e ait. Grubun vokali Fatma Turgut, Levlâ’nın gerçek bir insan ve Can Temiz ile ortak arkadaşları olduğunu söylemiş. Levlâ ile bir spor salonunda tanışmışlar. Önceleri ‘Leyla’dır herhalde, nüfus memuru yanlış yazmıştır’ diye düşünmüşler. Sonra da anlamını sormuşlar Levla’nın.  Levlâ, Farsçada ‘var olması gereken her şey; ihtiyaçlar’ anlamına geliyormuş. Bunu duyunca Can Temiz ‘Ne güzel bir isim’ demiş. Böylece bu albüm hakkındaki ilk fikirler de ortaya çıkmış.

indir

Levlâ’nın Hikayesi albümü iki bölümden oluşuyor. İki bölümde de bir ayrılığın ardından yaşanan evreler anlatılmış. İşte önce inkar etmek, sonra öfke duymak gibi…İlk bölümün adı: Yas Bahçesinde Beş Gün. Bu bölümdeki şarkıların isimleri ise, Ağlamam Zaman Aldı (İnkar), Bize Susmak Yakışır (Öfke), Antidepresan Gülümsemesi (Pazarlık), Levla Vazgeçti (Depresyon) ve Sen Ona Âşıksın (Kabullenme). İkinci bölüm ise Hafifle adını taşıyor ve daha ‘aydınlık ve umutlu’ şarkıları barındırıyor. Model, yasın her zaman bu evreleri içerdiğini ve genelde bu evrelerin albümdeki aynı sırayla gerçekleştiğini söylüyor.

indir (1)

Şimdi gelelim benim yorumlarıma. Model tarzını çok sevdiğim ve farklı bulduğum bir grup. Hem bu nedenle hem de albümlerinin konsept albüm olması nedeniyle hemen son albümlerini bir çırpıda dinledim. İlk dinlediğimde önceki model albümlerinin tadını alamadım. Mesela önceki albümlerdeki hareketli ve eğlenceli şarkılar yok bu albümde. EEE aşk acısını anlatıyor ne de olsa. Fakat hani dinledikçe güzelleşen albümler vardır ya bu albüm de işte böyle. Dinledikçe sevdim. Ve vazgeçilmez albümlerim arasında yerini aldı Levla’nın Hikayesi. En çok antidepresan gülümsemesi ve sarı kurdeleler şarkılarını sevdim. Müziğin detayından anlamam ama bence aranjeler çok güzel olmuş. Geçişler harika. Ben şu an aşk acısı vb. şeyler  yaşamadığım için  albüm beni hüzünlendirmiyor:D Böyle olunca da sözlerden çok müziğe odaklanıyorum sanırım. Ve bu iki şarkının müziğine bayıldım. Ama ayrılık acısı çekenlerin dinlemesi iyi mi bilmiyorum. Bu konuda yorum yapamayacağım;)

Son olarak, şarkılar bence tam da konsept albüme yakışır şekilde yapılmış ve de sıralanmış.  ilk zamanlarda albümdeki sıralarına göre dinlenilirlerse albümün güzelliği ortaya çıkar kanaatindeyim. Ben bu albümü tavsiye ederim;)

Konsept albümleri paylaşmaya devam edeceğim. Benimle kalın, esen kalın:D