Etiketler

, , , , ,

Konsept albümleri anlatmaya devam ediyorum. Bu haftaki konuk albüm, Redd grubunun 14 Nisan 2009 tarihinde çıkarmış olduğu “21” isimli albüm. Albümde 21 isimli karakterin doğumundan başlayarak ölümüne kadar uzanan hayat hikâyesi dinleyenlere anlatılmış.  Albümde, Pink Floydun özellikle Pink Floyd’a ait yine bir konsept albüm olan “Dark Side Of The Moon’un etkilerinin olduğu yazılmış basında. Bence de fazlasıyla etkilenilmiş.  Albüm 21 şarkıdan oluşuyor. Ve doğal olarak 21 karakterinin doğumuyla başlıyor ve onun ağzından hikayesini dinliyoruz. Redd bu albümde özellikle işlemiş olduğu karakteri bir ırka, cinsiyete, bir zümreye ait göstermemiş, karakterin bu yönleri saklı tutmuş ve böylece herkesin bu albümde kendinden parçalar bulmasını amaçlamıştır. 74 dakika süren albüm, 4 bölümden oluşuyor.

“lk bölüm, albüm 21 kalp atışı ile başlar ve sonrasında Çığlık, Masal, Oyun, Astrotanrı şarkılarıyla devam eder. 21 isimli karakterin dünyaya gelişini, çocukluk dönemini ve hayatı keşfetmeye başlayan evresini anlatır.

İkinci bölüm, Don Kişot, Bir Şövalye Var İçinde,parçaları ile 21 isimli karakterin çevresinde olan olaylara karşı verdiği tepkileri, gençlik, asilik ve başkaldırı dönemi anlatılır. Öyle Boş Ki Hayat, Tamam Böyle Kalsın şarkılarıyla devam eden 2. bölüm Vicdani Redd parçası ile sona erer.

Üçüncü bölüm, 21 isimli karakter artık aşkı bulmuştur. Hayata bakışı artık çok daha farklıdır. 21 isimli karakterin aşkı yaşadığı bu dönem Seni Buldum, Aşk Bu Kadar Zor Mu, Her Neyse, Aşktı Bu, Sevsen De Sevmesen De parçalarıdır. Şarkılar sırası ile karakterin aşık halini, duygularını aşkın bitişinden sonra yaşadığı özlemlerini, aşkı sorgulamasını ve ayrılık acısını anlatmıştır.

Dördüncü bölüm, bu son bölümde ise 21 isimli karakter artık olgunluğa erişmiş, hayata ve insanlara bakış açısı değişmiş, yaşadığı hayatı sorgulamaya başlamıştır. Geçmiş güzel günleri özlemekte ve kendisi ile yüzleşmektedir. Yaşandım Daha Çok, Küçük Bir Çoçukken, Modern Adımlarla, Plastik Çiçekler ve Böcek, Dekadans, Sukut parçaları ile bu son dönem anlatılmıştır. Albüm Sukut parçasının sonunda yer alan 21 kalp atışı ile sona erer.”

(http://tr.wikipedia.org/wiki/21_(Redd_alb%C3%BCm%C3%BC)

Albümü dinlerken hissetiklerime gelince, ele alınan hikaye bizi anlatıyor. Herkesin yaşadığı evreleri 4 bölüm halinde özetliyor.  “Dark Side Of The Moon” albümüyle  benzerlik gösteren  kalp atışı kullanma fikri oldukça etkileyici ve de mantıklı bir fikir olmuş.  Yine Çığlık şarkılarında 21’in annesinin doğum çığlıklarını duyuyoruz. Bu da beni etkiledi. Ben albümü genel olarak sevdim. Fakat 1.2. ve 4. bölümleri dinlerken biraz sıkıldım sanırım. 3. Bölümü severek dinledim. Özünde albüm konsept albüm kavramının hakkını veriyor ve müzikalite açısından da oldukça başarılı. Zaten Redd kaliteli bir grup ve bu albüm de kalitesine yakışır bir albüm olmuş.

Bir sonraki konsept albüm yazısı  Pink Floyd’un  “Dark Side Of The Moon” albümü hakkında olacak. O zaman sağlıcakla kalın, potkalda kalın:)