Etiketler

,

70’li yılların ilk yarısında popüler şarkılar ortadaydı, aranjmanlar altın yıllarını yaşıyordu. Örneğin 1972 boyunca herkes Şenay’dan Sev Kardeşim‘i dinledi.

Behiye Aksoy’dan Zeki Müren’e, İnci Çayırlı’dan Nesrin Sipahi’ye kadar bir çok alaturkacı solist o yıllarda batı müziği plağı doldurdu. Bunlar arasından bugünlere ulaşan Yunus Nesrin Sipahi’nin sesinden o yılların en çok dinlenen şarkılarından birisi olmuştu. Parça Bora Ayanoğlu’nun bir bestesiydi ve Ayanoğlu Şarkıları da o yılların modalarındandı. Zaten popüler olan aranjmanı kıran iki isimden biri Bora Ayanoğlu’ydu. Diğer isim ise Timur Selçuk’tu.

Ayanoğlu, yaptığı bestelerle adını duyurmuş bir sanatçıdır. Özellikle Alpay’ın yorumladığı Fabrika Kızı, popüler olmuş ilk yerli beste olması itibariyle çok önemlidir. Yaptığı besteleri ünlü sanatçılar da seslendirmiştir. İşte bunlardan birkaçı;

Çetin Akçan-Elvan elvan

Nesrin Sipahi-Yunus

Alpay-Fabrika Kızı

Alpay- Tren ve Toprak

İnci Çayırlı-Postacı

Gönül Akkor-Güller ve Dudaklar

Bora Ayanoğlu-Kırık Aynalar

Timur Selçuk ise yorumladığı Fransız etkili besteleriyle adından söz ettiren genç bir müzisyendir. 1967 tarihli ilk plağı Ayrılanlar İçin büyük başarı kazanmıştır. Sen Nerdesin, İspanyol meyhanesi, beyaz güvercin gibi bestelerle de yerini sağlamlaştırmıştır.

(Plaklardan çıkan şu cızırtıya bayılıyorum:))