Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,

1972’de Şanar Yurdatapan ve Attila Özdemiroğlu tarafından kurulan ŞAT Yapım, Türkiye’nin ilk yapım şirketidir ve oldukça önemlidir.

ŞAT, Topluiğne Şarkı Yarışması’nın yapılmasında ve TRT denetiminin kırılmasında da etkili olmuştur.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

İzmirli Ali Kocatepe, Bora Ayanoğlu ve Timur Selçuk’un açtığı yoldan ilerleyen ve özgün besteler yapan bir başka isimdir. Aralarında “bütün zamanların en iyi albümü” sayılan Bülent Ortaçgil’in “Benimle oynar mısın”ın da bulunduğu, yüzden fazla albümün prodüktörlüğünü yapan; Gökben, Sibel Egemen, İskender Doğan, Coşkun Demir gibi isimleri müzik dünyasına kazandıran Kocatepe, 1 Numara adlı plak şirketiyle 80’li yıllara kadar kesintisiz hizmet vermiştir.

Ali Kocatepe’nin çalıştığı en önemli isimlerden birisi Nükhet Duru’dur. Nükhet Duru ile birlikte diğer iki büyük isim ise Sezen Aksu ve Nilüfer’dir. Nilüfer ilk plağını 1972’de yapar ve ilk altın plağını 1973 yılında Dünya Dönüyor ile alır.

Sezen Aksu ise Sezen Seley adıyla ile yaptığı ilk plağını 1975’te çıkartır. Asıl ününü ise 1977 yılında Kaybolan Yıllar ile kazanır.

1970’li yıllara damgasını vuran bir diğer isimler ise grafiker-ressam olarak çalışırken kendi bestelerini plak yapma imkanı bulan Hümeyra, İlhan İrem, Özdemir Erdoğan, Erol Evgin, Selçuk Alagöz, Ajda Pekkan, Beyaz Kelebeklerdir.

Bu haftalık bu kadar, sağlıcakla kalın hoşçakalın:D