Etiketler

Seçimler bitti ama yaşanan bazı olaylar nedeniyle etkisi hala sürüyor. Seçimlerin sonucu hakkında yorum yapmayacağım. Sadece milletimiz için herşeyin hayırlısının olmasını diliyorum. Benim değinmek istediğim iki durum var: Birincisi seçimler nedeniyle karşıt görüşlü olan insanların birbirlerine karşı olan tavırları, ikincisi ise seçimin sayım aşamasının ilkelliği.

623-01109264

Birincisinden başlamak istiyorum. Seçimlerden önce bu kadar hakaret ve ötekileştirmeyi hissetmemiştim doğrusu. Bana yapılan hiçbirşey yok yanlış anlaşılmasın. Ben zaten siyasi nitelik taşıyan paylaşımlarda elimden geldiğince paylaşımda bulunmamaya dikkat ediyorum. Ben sadece  deyim yerindeyse oturdum, insanların birbirlerine karşı tutundukları davranışları hayretle izliyorum. Parti ayırt etmeksizin her partinin destekçisi kendinden olmayanı ağır bir şekilde eleştiriyor, “beyinsiz”, “aptal”, “ş.siz” vb. ağır hakaretler dolduruyor insanların duvarlarını. Bu yüzden arkadaşlıklarını bitirenler, birbirlerinin kalplerini kıranlar var. Bu durumun üzücü ve mantıksız olduğunu düşünüyorum. Evet, görüşünü savunmalı insan ama karşı tarafa hakaret etmeden yapmalı bunu. Saygı içinde, sakinlikle yapmalı , başka görüşe de tahammülü olmalı. Tahammülsüzlük tahammülsüzlüğü, saygısızlığı beraberinde getiriyor maalesef. Bu gibi konular yüzünde kalp kırılmaz benim kanaatimce, tartışırsın ve orda kalır, muhabbet kaldığı yerden devam eder. Umarım bu hakaretleri daha fazla izlemek ve okumak zorunda kalmayız. Son olarak, oy kullanan herkes son derece akıllıdır.

İkinci duruma gelelim. Ben şahsen seçimlerin uygulanma şeklini ve özellikle sayım aşamasını ilkel ve itinasız buluyorum. Mesela izlediğim haberlerden örnek vereyim. Haberde adı geçen ilçenin adını vermeyeceğim. X ilçesi diyelim. Bu X ilçemizde, sandık başkanları ellerinde sayımlarını bitirdikleri oy pusulalarının, tutanaklarının bulunduğu torbalarla ilçe seçim kurulunun önünde sıraya girmişler. Bu sıra dışarı taşmış,oldukça uzun bir sıra. Sıranın etrafında polisler var. Her partiden çeşit çeşit insan gelmiş. Kimisi sandık başkanlarına müdahale etmeye çalışıyor. Sanırsınız, insanlar dolmuş sırasındalar, itiş kakış halindeler. Karışık ve oldukça güvensiz bir ortam yani anlayacağınız. Öte yandan bazı sandık başkanları da yaptıkları işin sorumluluğundan bihaber. Kimisi torbayı ayağıyla sürükleyerek sırada ilerliyor, kimisi torbanın ağzı açık ama kendisinin ağzı bir karış açık farkında değil, oldukça sorumsuz ve işin öneminde bihaber insanlar. Güvenlik böyle mi sağlanır, işin ciddiyetinden bihaber insanlar, güvenilirliği sağlayamayan polisler. Dolayısıyla işin bizzat içinde olan insanların görevlerini ciddiye almaları gerekli, aldıkları parayı son kuruşuna kadar hak etmeye çalışan insanlar olmaları lazım. Önce bu insanları düzeltmek lazım sanırım. Aslında daha birçok şey var yapılması gereken seçim mevzuatı ile ilgili, seçmen kütüklerinin belirlenmesi ile ilgili. Onu da belki başka bir yazıda paylaşırım. Bugün için bu kadar seçim kritiği yeterli. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Daha saygılı ve hoşgörülü olabileceğimiz zamanlar diliyorum:)