Etiketler

, , , , , ,

Severek hazırladığım konsept albümleri paylaşmaya devam ediyorum. Bu hafta sizlere anlatacağım albüm The Moody Blues grubunun ikinci albümü olan  “days of future passed”.

3

Albüm konsept albüm olmasının yanısıra  grubu milyonlara sevdiren albüm olma özelliğini taşıyor.

1 2

Decca’nın, yeni ses sistemini (deramic sound system=deram) denemesi icin moody blues’dan dvorak‘in dokuzuncu senfonisini orkestrayla birlikte calmasini istemesi üzerine,  moody blues studyoya girer, dvorak yerine kendi yazdiklarini kaydederler. ve demo büyür konsept albüm ortaya çıkar.

Şarkıların isminden ve de sırasından anlaşılacağı üzre albüm bir günün hikayesini anlatıyor:

1. the day begins

2. dawn: dawn is a feeling

3.the morning: another morning

4.lunck break: peak hour

5. the afternoon:

a) forever afternoon (tuesday?)

b)(evening) time to get away

6. evening:

a)the sunset

b)twilight time

7. the night: nights in white satin

Gördüğünüz gibi günün her periyoduna uygun bir şarkı var albümde. Güne başlıyoruz ve de günü bitiriyoruz bu albümle, şarkılar tam bir bütünlük içinde ve konsept albüme yakışır şekilde hazırlanmışlar.

Şarkılar, senfonik özellik taşıyor bu nedenle albüm ilk “senfonik rock” ve ikinci “progresif rock” albüm olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda baş yapıtlardan biri olarak kabul ediliyor.

İşte şarkılardan bazıları

şarkıların hepsi de güzel olmakla birlikte benim favorim “nights in white satin”. Bence süper bir şarkı… Öyle bir geçer zaman ki dizisinden de hatırlayabilir dizinin müdavimleri

Bence bu albümü dinlemelisiniz;) Bir sonraki konsept albümü öğrenmeyi ve sizlerle paylaşmayı heyecanla bekliyorum. Şimdilik sağlıcakla kalın, ve tabiki müzikle:D

(Progresif rock nedir : http://wwwartuklu.net/muzik-sohbet-amp-fan-club/10991-progressive-rock-nedir.html.frm

Senfonik rock nedir?:http://tr.wikipedia.org/wiki/Senfonik_rock)

Dvorak’ın 9. senfonisini merak edenler için: