Etiketler

, ,

Zaman zaman konsept albümlere yer veriyorum bloğumda. Bugün Pink Floyd’un 1977’den beri üzerinde çalıştığı Kasım 1979’da çıkarttığı  ve bir konsept albüm olan “The Wall” albümü konusunda kısa bilgiler vereceğim:

*Albümde Pink isimli sanal bir karakterin yaşadıklarının ve çevresinin etkisiyle kendini toplumdan soyutlaması işlenir. Büyük ölçüde konseptin yaratıcısı ve şarkı sözlerinin yazarı Roger Waters‘ın kişisel deneyimlerine ve Pink Floyd’un kurucusu olan Syd Barrett‘in yaşamı üzerindeki izlere dayanmaktadır. Albüme adını veren “The Wall” yani duvar, kişinin kendini soyutlamasını anlatan bir metafor olarak kullanılmıştır.

 

*Turnede bir hayranıyla kavga eden Roger Waters kafasında seyirciyle kendisinin arasına bir duvar örme düşüncesini yaratmıştır. Daha sonra konsepti geliştirerek bir insanın tüm insanlara karşı olması olarak büyütmüştür.

 

 

*Bu albüm için kaydedilen şarkılardan What Shall We Do Now, albümün ilk yarısının plağa sığmamasından dolayı çıkarılmıştır. Şarkı The Wall filminde kullanılmış ve konserlerde çalınmıştır.

*Another Brick In The Wall (Part 2), Bob Ezrin’in anlattığına göre büyük hit potansiyeli taşıyormuş ama bir hit için şarkı çok kısaymış. Gruptan şarkıyı uzatmalarını istemiş ama kabul etmemişler. Bunun üzerine Ezrin gruptan habersiz olarak şarkıyı iki kere üstüste kaydederek şarkının uzunluğunu arttırmış, ikinci kısmın vokal kısmı için de Nick Griffiths‘in İngiltere’de Islington Green School öğrencilerinden oluşturduğu bir koro kullanılmış. Tüm kaydı tamamladıktan sonra gruba bu yeni versiyonu dinletmiş. Çocuk korosu fikri grup üyelerinin hoşlarına gitmiş ve Bob Ezrin’in istediği olmuş.

*1982 yılında Alan Parker tarafından albümle aynı isimde bir film çekildi. Soyut bir anlatım tekniğine sahip, simgesel bir anlatım tarzını benimseyen film, Mayıs 1982’de Cannes Film Festivali‘nde gösterildi. Film Türkiye’de ilk defa Emek Sineması‘nda 1986 kasımında gösterilmiştir.

Albümdeki şarkılar şu şekilde:

A Yüzü

 1.       “In the Flesh?
 2.       “The Thin Ice
 3.       “Another Brick in the Wall: Part 1
 4.       “The Happiest Days of Our Lives
 5.       “Another Brick in the Wall: Part 2
 6.       “Mother

B Yüzü

 1.       “Goodbye Blue Sky
 2.       “Empty Spaces
 3.       “Young Lust
 4.       “One of My Turns
 5.       “Don’t Leave Me Now
 6.       “Another Brick in the Wall: Part 3
 7.       “Goodbye Cruel World

C Yüzü

 1.       “Hey You
 2.       “Is There Anybody Out There?
 3.       “Nobody Home
 4.       “Vera
 5.       “Bring the Boys Back Home
 6.       “Comfortably Numb

D Yüzü

 1.       “The Show Must Go On
 2.       “In the Flesh
 3.       “Run Like Hell
 4.       “Waiting for the Worms
 5.       “Stop
 6.       “The Trial
 7.       “Outside the Wall

(http://tr.wikipedia.org/wiki/Pink_Floyd)

Bu albümde beğendiğim şarkılardan bazılarını ekledim, iyi dinlemeler….