Etiketler

En sevdiğim yabancı gruplardan birisi Beatles, zaten sevmeyen azdır diye düşünüyorum efsane grubu. İşte bugün bloğumda bu efsane gruba yer veriyorum ve grup hakkında bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşıyorum sizinle:)

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

The Beatles,
*İngiltere’nin Liverpool kentinde kurulmuş müzik grubudur.
*60’lı yılların popüler grubu. Gelmiş geçmiş en büyük müzik grubu olarak bir kült haline gelmiştir.
*Her yaştan ve her kitleden insana hitap eden olağanüstü yaratıcılıktaki şarkıları sayesinde dünyanın her köşesinde sevilmiş ve müzik tarihinin mihenk taşı olarak kabul edilmişlerdir.
* The Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuştur. Modadan müziğe kadar geniş yelpazede bügünkü gelişime payları büyüktür.
*Grup, birçok satış rekoru kırmıştır (bir milyarı aşkın plak) ve elliden fazla şarkısıyla liste başarısı göstermiştir.
* ABD’de büyük başarıya ulaşmış ilk İngiliz grup olmuştur. Dünyada etkilemediği sanatçı yoktur. A’dan Z’ye her yerde etkisi görülür. The Beatles Rock Band adındaki oyunları piyasaya çıkmıştır.
* 1950’lerde Elvis Presley gibi sanatçılar sayesinde Rock ‘N Roll’la ilgilenmeye başlayan John Lennon (öyle ki John: Tanrı beni neden Elvis gibi yaratmadı? Annesi: Çünkü seni John Lennon için saklıyordu.)

*Sanatçı arkadaşı Pete Shotton ile birlikte 1956’da The Quarrymen adlı bir grup kurar. Gruptaki elemanlar enstrümanlarında yetersiz oldukları için hep değişir.

* 6 Temmuz 1957’da bir partide John Lennon, Paul McCartney ile tanışır. Kısa süre sonra Lennon’dan gruba katılması için teklif alır ve bunu kabul eder. Grupta eleman değişiklikleri devam ederken 1958’de gruba genç gitarist George Harrison katılır. Grup 1958’de bir demo kaydeder. Demoda That’ll Be the Day adlı bir cover parça, bir tane de McCartney / Harrison bestesi [In Spite of All the Danger] vardır.
* Grup 1959 Eylül’ünde dağılır. 1960’da tekrardan biraraya gelen üçlü yanlarına Lennon’ın çocukluk arkadaşı Stuart Sutcliffe’i alırlar.
* Grup daha sonra The Sickless adıyla çalmaya devam etmek isterken McCartney’nin önerisiyle ritim anlamına gelen “beat” sözcüğüne gönderme olsun diye grup The Beatles adını alır.
* Gruptan ayrılan bateristin yerine Beatles üyelerinin daha yakından tanıdığı Ringo Starr bateriye alınır.
* Beatles ilk single’ı “Love Me Do”‘yu 1962’de çıkarır ve listelerde 17. sıraya yükselir.
* İkinci single Please, Please Me ise 2.liğe kadar çıkar. İlk albüm Please Please Me Mart 1963’te çıkar. Böylece Beatlemania adı verilen Beatles çılgınlığı İngiltere’de başlar.
* From Me To You single’ı ise Beatles’ın ilk bir numara hiti olmuştu.
* 2 Şubat 1963’te grup ilk turnesine çıkar. Dört haftalık şovda, turneye çıktığı isimler arasında en küçüğü The Beatles olsa da turne sonunda herkesten rol çalmışlardır. Üç hafta süren ikinci turnede grup iki Amerikan şarkıcıyla sahneyi paylaşmış ve ilk kez Amerikalı şarkıcılardan daha ilgi çeken ilk İngiliz grubu olmuştur. 1963 sonuna dek iki turne yapan Beatles’ın ünlü logosu da bu dönemde yaratılmıştır.
*I Want to Hold Your Hand şarkısı yayınlanır ve klibi tüm Amerika’da gösterilmeye başlanır. Radyolar bu şarkıyı çalmaya başlar ve on gün içinde bir milyon kopya satmayı başarır. Beatles, Amerika’da televizyon programlarına da çıkmaya başlar.
*Beatles’ın ilk canlı programını Amerika’da yaklaşık 74 milyon kişi izler.
*1964’te A Hard Day’s Night adlı ilk Beatles filmi yayınlanır. Beatles üyelerinin oynadığı bu komedi filmi iki Oscar adaylığı kazanır ve film şarkıları aynı isimli albümde yayınlanır. Bu filmin fragmanını hemen aşağıda bulabilirsiniz. Fragman oldukça eğlenceli ve film de oldukça güzel. Bu film hakkında ayrı bir yazı yazacağım:D Burda böyle kısaca bahsetmek olmaz:D

*1965’te de ikinci film Help! Yayınlanır. Ve bu iki filmlerden sonra da  Beatles grubunun oyunculuk serüvenleri

  • Magical Mystery Tour (1967)
  • Yellow Submarine (1968)
  • Let It Be (1970)
  • Across The Universe (2007) filmleri ile devam eder. Bu filmler hakkında ayrı bir yazı yazmayı planlıyorum bakalım.

* Grup 1966’de Revolver albümünü yapar ve büyük bir müzikal değişimi gösterir. Artık rock sound’u daha öne çıkmaktadır.
*Albüm sonrası dünya turnesine başlarlar. Grubun 1966 Asya turnesi çok sorunlu başlar. Japonya konserlerinin Nippon Budokan’da verilecek olması sağ görüşlü Japonlar tarafından orasının bir dövüş sanatları merkezi olması nedeniyle protesto edilir. Bu yüzden konserler yoğun bir polis koruması altında gerçekleştirilir.
*Haziran 1966’da Filipinler’e giden grup, devlet başkanının eşi tarafından kahvaltıya çağırılır. Ancak Epstein, grubun böyle resmi davetleri kabul etmediğini söyler. Bu karar televizyon kanallarında yayınlanınca ülkede büyük bir öfke uyandırır. Beatles ülkeden ayrılırken, koruma için polis verilmez ve Beatles ekibi saldırıya uğrar.
*Daha sonra Amerika’da yapılan bir röportajda John Lennon, o ünlü sözü söyler; “The Beatles şu anda İsa’dan daha popüler”. Şaka amaçlı söylenen bu söz İngiltere’de Lennon’ın esprili açıklamalarına alışkın olduklarından problem olmaz ancak Amerika’da büyük sorun olur ve Beatles plakları yakılmaya başlar. John Lennon daha sonra özür dilediğini söylediyse de öfke dinmez. 2008’de Vatikan, John Lennon’ı sözlerinden dolayı bağışladığını açıklar.
*1967’de ise Beatles’ın en iyi işi olarak görülen Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümü yayınlanır.
* Lennon’un eşi Yoko Ono’nun da stüdyonun her aşamasında grupla olması sorun olur. 1966’da tanışan ikili 1968’de çıkarttıkları Unfinished Music #1: Two Virgins albümünden sonra birbirlerinden hiç kopmamaya başlamıştır. Daha önce grup kayıtlarına kız arkadaş ve eşlerin getirilmemesi kararını alan grup üyelerinden John Lennon, Yoko Ono’yu kayıtlara getirerek bunu bozar. Yoko Ono’nun gruba tavsiyeler vermesi, Ono ve Lennon dışındaki grup elemanları arasında tansiyonu yükseltir. Bir diğer problemi de artık müzikal anlamda kendini geliştiren George Harrison’ın bestelerine yeteri kadar yer vermemeleridir.
*10 Nisan 1970’de McCartney basın toplantısı ile grubun dağıldığını açıkladı.

*1980’de John Lennon bir otelin önünde vurularak öldürülür. Yaşayan diğer 3 Beatles elemanı All Those Years Ago adlı George Harrison şarkısında tekrar bir araya gelirler. Şarkı Lennon’ın anısına yazılmıştır.

* 2001’de George Harrison gırtlak kanseri yüzünden hayatını kaybeder.

Bir komplo teorisi:

*Müzik tarihinin efsanevi dedikodularından biri olarak tarihe geçen “paul is dead vakas”ı; iddaalara göre paul mccartney 1966 yılında stüdyodan sinirli bir şekilde çıkar, trafik ışıklarını görmez ve bir arabanın altında can verir. Plak satışlarından endişe eden plak şirketi ise olayı ört bas etmeye çalışır. Paul’a benzeyen solak bir gitarist bulan şirket adamı yerine geçirir. *Bu olayı sindiremeyen grup üyeleri albüm kapaklarına ve şarkılara gizli şifreler koyar. Bunlardan bazıları: Abbey road albümünün kapağında paul’un ayakkabı giymemesi. çıplak ayak, hint kültüründe ölüleri simgelemektedir.

images (1)

Sgt. peppers lonely hearts club band albümünün kapağında yer alan mezarın üstünde paul yazdığı iddiası.

LoveThe3Beatles

‘I’m so tired’ adlı şarkının sonundaki konuşma tersten çalındığında ise ‘paul is a dead man miss him miss him’ (paul ölü bir adam, onu özlüyoruz) mesajının çıktığı rivayet ediliyor. ve bu kayıt biraz ürkütücü bence.

Sonuç olarak bu komplo teorisi hala konuşulan üzerine yazılar yazılmış, kanıtlar gösterilmiş bir teori. Ciddiya alan da var almayan da. Ben gerçekçi olduğunu düşünmüyorum. Fakat Paul’un öldüğüne dair gösterilen kanıtların etkileyici olduğunu kabul etmeliyim ve bu kanıtları görmek ve okumak hoşuma gidiyor. Bu kanıtları ve teorinin detaylı anlatımını burada bulabilirsiniz: http://oshubu.blogspot.com.tr/2010/04/tarihin-en-alengirli-komplo-teorisi.html.  Meraklısı olanlar burayı inceleyebilirler.
Grup Üyeleri:
• John Lennon (gitar, vokal): 1960 – 1970
• Paul McCartney (bas gitar, vokal): 1960 – 1970
• George Harrison (gitar, vokal): 1960 – 1970
• Ringo Starr (bateri, vokal): 1962 – 1970
Albümleri:
• Please Please Me (1963)
• With the Beatles (1963)
• A Hard Day’s Night (1964)
• Beatles For Sale (1964)
• Help! (1965)
• 4-by The Beatles (1965)
• Rubber Soul (1965)
• Revolver (1966)
• Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band (1967)
• Magical Mystery Tour (1967)
• The Beatles (1968)
• Yellow Submarine (1969)
• Let It Be (1969)
• Abbey Road (1969)
(http://tr.wikipedia.org/wiki/The_Beatles)
(http://www.thebeatles.com)

Yazı burada sona erer. Her zamanki gibi yazarken çok zevk aldım. Umarım sizin de hoşunuza gider. Ve bloğuma yazı yazmayı çok özelmişim:D Yazımın en en sonuna en sevdiğim Beatles şarkılarını ekledim. Keyifli dinlemeler:)