Etiketler

, , ,

?????????????????????

Bir dergiden edindim bu haberi. Barbie bebekler artık popüler değiller. Üretici firma 2014’ün ilk çeyreğini zararla sonlandırmış. Üzüldüm doğrusu çünkü yerini ne almış biliyor musunuz: Akıllı telefonlar, konsol oyunları ve tabletler. Aslında popülerliği azalan sadece Barbie bebekler değil. Bence, dijital dünyanın oyuncakları,  gerçek dünyanın bütün oyuncaklarının yerini aldı. Yalan mı? Şimdi her 10 çocuktan 8’inin elinde ebeveynlerinin son model telefonları var. Hepsi de benim bilmediğim kadar oyun biliyorlar. Üstelik bu oyunların ne zeka ne de hayal gücünü geliştirici özellikleri var. Gerçek dünyanın oyuncakları ise sınırsız bir hayal gücünün kapılarını açardı bizlere. Oynadığımız her oyunun bir hikayesi vardı mesela. Ve her seferinde farklı bir hikayeyi gerçekleştirirdik oyuncaklarımızla.   Onlar bizim en değerli varlıklarımızdan biriydiler ve bazen sözle ifade edemediklerimizi onları kullanarak ifade ederdik.Archos-GamePad

Oyuncakların illa satın alınan birşeyler olmasına da gerek yoktu. Evdeki herşey bizim hayal gücümüze göre şekillenip bir oyuncak oluverirdi. Şimdilerde tiyatro eğitiminde kullanılan tekniklerden birini, biz farkında olmadan yapıyorduk.Bir tabak, direksiyon yada şapka olabilirdi mesela. Bunun nedeni oyuncakla oynamanın verdiği hazzı bilmemizden kaynaklanıyordu. Şimdiki çocukların çoğu bu hazzın farkında değiller çünkü bilmiyorlar, hiç denememişler. Somut, elle tutulabilir şeylerle bir hikaye yaratmanın farkında değiller. Sanal ve gerçekte var olmayan şeyler nereye kadar mutluluk verebilir ki?  Bir zamanlar, barbie bebeklerin çocuklara kötü örnek olduğu söylenirdi. Çünkü küçük kız çocukları büyüdüklerinde bu bebek gibi olmak istiyorlardı. Doğruluk payı da var tabi ama şöyle bir bakalım barbie ile oynayarak büyüyen kızlardan kaç tanesi böyle bir travma yaşamış. Şahsen ben pek severdim.  Fakat olumsuz etkilendiğimi düşünmüyorum.  Nitekim hiçbir zaman bir barbie bebek olmayacağımın farkındaydım:)  Ben o bebeklerle kurduğum dünyayı seviyordum. Her yeni bebek kurduğum oyuncak dünyasının yeni bir katılımcısıydı, mahallenin aşağısında oturan aileye gelen yeni komşuydu.  Bir hikayemiz vardı ablamla. Hayal ediyorduk sonra da yönetiyorduk. Kamerası olmayan bir film çekmek gibi bişeydi. Benim bütün çocukluk arkadaşlarım böyleydi. Hiç birşey yoksa çamura şekil verirdik. Gene oyuncağımızı yapardık, oyunumuzu oynardık.

Özetle, Barbie bebeklerle oynayan çocuklar büyüdüler. Onları gördük. içlerinde olumsuz örnekler yok denecek kadar az. Ama maalesef gerçek dünyanın oyuncakları dijital dünyanın oyuncaklarına yenildiler. Bakalım dijital oyuncaklarla oynayan çocukların gelecekteki davranışları nasıl olacak?

Son söz: Ben, Barbie bebeğin verdiği zararı, dijital oyuncakların verdiği zarara yeğlerim doğrusu.