Etiketler

Ego latince bir kelime,

Ben, benlik ile eşanlamlı,

Bencillik, egoizm, ben, id, süper ego ile bağlantılı,

İnsanın özgüveninin, özsaygının oluşturduğu iç dünyası,

Kimliktir, kişiliktir,

0-6 yaş arası ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı ve sağlıksız olmak üzere iki yönde gelişir.

Kişi, eğer kendinden başka insanların da olduğunun farkında ise, onları da anlayabilme özelliğine sahipse, egosu sağlıklı yöndedir aksi durumda ise sağlıksız.

Matematiksel olarak ifade edecek olursak:D

Ego = ben + diğer ise ego = 1

Aksi takdirde,  ego= 0

Muhtemelen ego=0 olan insanların 0-6 yaş arasında sevgi, iletişim eksikliğinden böyle olduğu söylenmekte. Bir de sonradan görmelik te eklenirse tamamdır. Muhtemelen bu insanların çocukluk yıllarında bişeyleri eksik kaldığı iddia edilmekte sevgili dostlar. Artık ne eksik kalmış o konuda bana yorum düşmez. Ben başkalarının yalancısıyım. Neyse ego= 0 olanlardan bahsetmeye devam. Bu insanların nezaket kurallarından haberleri yoktur hani para vardır, kariyer vardır, görsellik vardır ya (ki ben genelde bu tip insanların egolarını kontrol edemediğini düşünüyorum yani ego= 0) bunlar herşey için yeterlidir, kibarlık, görgü bunlar boş şeylerdir çünkü diğerlerinin toplamı, kendinde olan para, kariyer, görselliğin bir tanesi etmez.  Hani kalıbına yakışmıyor diye bir söz vardır ya  ya da daha manidar, Ne insanlar gördüm üzerlerinde elbise yok, ne elbiseler gördüm içlerinde insan yok. Bu söz tam onları anlatmakta:D Umarım doğru yolu bulurlar birgün. Onlar için dua etmekten başka çaremiz yok 😀

Ana fikir: Allah egosu sağlıksız yönde gelişenlerden korusun:D

Bu kadar egodan bahsetmişken Ego ile ilgili hazırlanmış güzel bir animasyonu sizinle paylaşarak naçizane yazımı sonlandırıyorum.

Görüşmek üzre:D

(Aslında 3 sene önce yazmış olduğum bir yazı. Vakti zamanında birilerine biraz sinir olmuşum sanırım. Ama kimler hatırlamıyorum. 2014’ü gözden geçirirken yıllar yıllar öncesinden bu yazı gözüme takıldı, hoşuma gitti. Tekrar paylaşmak istedim).