Kendimi bildim bileli hayal kurarım herkes gibi. Çocukken daha çok kurardım o kesin ama hayallerim hala var olmaya devam ediyorlar. Hayal kurmak bir terapi gibi adeta. İyi hissediyor insan kendisini. Tabi kurulan hayallerin hepsi gerçekleşmiyor maalesef. Ama önemli olan onlar için çaba sarfetmek, uğraşmak, belki de büyük riskleri göze almak. Bu da herkesin yapacağı bişey değil. Böyle herşeyi göze alarak hayallerinin peşinden giden insanlara hayran olmuşumdur hep. Belki gerçekleşir belki de gerçekleşmez ama her iki durumda da yakalanılan çok güzel fırsatların olduğuna, öğrenilen güzel deneyimlerin olduğuna inanıyorum. Bugün bloğumda çok güzel hayalleri ve projeleri olan ve bu projelerinde bir kısmını gerçekleştiren birisine yer vereceğim. Bu kişi Tunahan Emre Bilgin. Bir dergide karşılaştım bu isimle. Hayatı ve gerçekleştirmek istediği hayali fazlasıyla ilgimi çekti açıkçası ve hayran kaldım.

Kimdir Tunahan Emre Bilgin ve neler yapmış işte size ayrıntılar:

(Aşağıdaki bilgiler Emir Aksoy’un yazısına aittir: http://listelist.com/bisikletiyle-dunyayi-dolasan-adam/)

“Tunahan Emre Bilgin 1993 İstanbul doğumlu ama anne ve babası Artvinli o da kendisini daha çok Artvinli hissediyor. ÖSYM’den tam burslu girdiği Okan Üniversitesi Turizm ve Otelcilik’i bırakmış.

Tanıyanların çoğu kendisini fotoğrafçı olarak biliyorlar. Gerçekten de yıllardır özellikle müzik ağırlıklı çektiği fotoğraflarla konserlerde, festivallerde, sahne arkalarında her an karşılaşabiliyorsunuz Tunahan ile

2010’da Zenit’iyle Foça’da Dinar Bandosunu çekerken o gün arkadaşına Pink Floyd’u çekme hayalinden bahsediyor. 2011’de ise İzmit’e gitmek için cebinde burs parasıyla otobüs beklerken bir anda bisiklet almaya karar veriyor ve hâlâ kullandığı fotoğraflardaki bisikletini alıp İzmit’e kot tişört bisiklet gidiyor. Sene 2012 olunca dev isimleri fotoğraflıyor birbiri ardına Megadeth, Trivium, Scorpions, Enrique Iglesias, Guns’n Roses gibi. Ve bisikletle tek başına 750 km’lik bir Balkanlar turu yapıyor Waters’ın ekibinden aldığı özel izinle. Sofya’da Roger Waters konserini fotoğraflıyor ve ilk hedefine ulaşıyor böylece İstanbul’a dönünce Evden Uzakta, Akustikhane ve başka televizyon projelerinde yer alıyor Ve 2014’te yeni projesini açıklıyor: TeaWithChrisNolan.”

İşte benim en çok etkilendiğim hayali yani projesi bu TeaWithChrisNolan.  (Aşağıda bulunan bilgiler http://www.fikiratolyesi.com/2014/05/25/tunahan-emre-bilgin-christopher-sana-no-lan-dese-ne-fark-eder/ sitesinden alınmıştır).

“Projedeki hedef Chris Nolan ile çay içmek. Ve bunun için bisikletle Los Angeles’e gitmek! Fakat bunu gerçekleştirmek için gereken para Tunahanda yok. Ancak pes etmiyor ve hayalini bir proje olarak tasarlıyor. Bu projeye göre bisikletiyle 36 şehir, 13 ülke ve 3 kıta geçecek… Altı ay boyunca toplam 9 bin km pedal çevirecek, aynı zamanda da fotoğraf ve video çekecek. Yol boyunca yaşadıklarını paylaşacak ve sonunda bir belgesel üretecek. Projesini sosyal medyada paylaşıyor. Amacı hem projesini Nolan’a duyurmak ve onun “tamam gel tanışalım” demesini sağlamak, hem de yol harcamaları için maddi destek bulmak. Athena, Okan Bayülgen ve Sarp Apak gibi çok sayıda ünlüyle videolar çekiyor. İlgili videoları buradan bulabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCTvkYLmljHHgi7vnPmKhbLw.”

 

Sponsor da buluyor ama maalesef proje bazı nedenlerden dolayı gerçekleştirilememiş. Bu nedenleri bilmiyorum ama, projesinin gerçekleşmemiş olmasının mutsuz bir son olmadığını düşünüyormuş Tunahan. Bence de mutsuz bir son değil. Çünkü harcanılan çaba ve emeğin sonucunda başka güzel fırsatlar yakalamış ve güzel deneyimler edinmiş, anladığım kadarıyla  ona sinema ve fotoğraf konusunda başka güzel kapılar açmış. Bu da güzel bir son bence ki daha önce gerçekleştirdiği hayalleri hiç te azımsanacak cinsten değil. 750 km’lik bir Balkanlar turu yapıp, Sofya’da Roger Waters konserini fotoğraflaması buna güzel bir örnek.

Hayallerin peşinden nasıl gidilir sorusuna verilecek cevaplardan bir tanesi bence bu genç adamın yaptıkları. O zaman ne diyoruz, herşey için geç demeyip yada yapamam edemem demeyip hayallerimizin peşinden inatla gitmeye çalışıyoruz;)

(Böyle başarılı insanların yaptıklarını paylaşmaya devam edeceğim.)