sed

Selam herkese:) Türk pop müziğinin seyrine kaldığım yerden devam ediyorum. En son Arabesk müzikte bahsetmiştim. Bu bölümde ise kısaca çocuk şarkıcılar ve taverna müziği dönemine değiniyorum.

90’lı yılların ortalarına doğru Küçük İbo ve Harika Çocuk Onur, ikinci çocuk şarkıcılar dönemini başlattılar. Çocuk şarkıcıları anmışken, kendi dönemimde olmasa da oldukça popüler olmuş ve ilgili çeken önceki çocuk şarkıcılardan da kısaca bahsetmek isterim. 4.5 yaşında, herkesin sevgisini kazanmış Arda Kardeş 1971’in ünlü şarkısı mammy blue’nin türkçesi oy anam oy ile; İskender Paydaş ise bugün hala koleksiyoncuların gözdesi olan Büyük İskender adıyla yaptığı 45’liklerle oldukça popülermiş.

İşte size mammy blue ve Arda Kardeşin dilinden oy anam oy:D çok keyifli

Maalesef İskender Paydaş’ın 45’liklerini bulamadım ve çoook merak ediyorum, bu yazıyı okuyup elinde olan varsa benimle iletişime geçsin:D

Çocuk şarkıcılara kısaca değindikten sonra, 1980’li yıllara geri dönelim. Bu yıllara arabeskin yanısıra taverna müziği de damgasını vurur. Özellikle yüksek gelirli kesimin rağbet ettiği bu müzik taverna adı verilen mekanlarda piyanist şantörler tarafından icra ediliyordu. Bu dönemi başlatan isim 1978 yılında piyanosunun başına geçerek şarkılar söyleyen Ferdi Özbeğen olmuştur.

80’lerin ortalarında Ümit Besen bu tarzı arabesk şarkılara uyarladı. Arif Susam, Cengiz Kurtoğlu, Nejat Alp gibiler de Yine bu yıllarda ortaya çıktılar.

Bilen bilir, taverna müziğinde, piyanist şantör bir yandan şarkısını söylerken, bir yandan da gelenlere “ooh Ahmet beyler de buradaymış, nasılsınız efendim, iyisinizdir inşallah” gibi  hitap cümleleri kullanarak ortama farklı bir boyut katar. İşte ben buna bayılırım:P İşin doğrusunu söylemem gerekirse Ferdi Özbeğen’in şarkılarını ve yorumunu beğenirken, Ümit Besen’in birkaç şarkısını da bazen dinleyebilirim. Ama asıl favorim işte buuuu:D Bence canınız ne zaman sıkılırsa hemen açıp bu şarkıyı dinlemelisiniz:D “nerde trak orda bırak”.

Daha sonraki yıllarda piyanist şantörlerin yerini Sinan Özen, Metin Şentürk gibi udi sanatçılar aldı. Bu sanatçıların önünü açan ise bir döneme damgasını vurmuş Coşkun Sabah olmuştur. Bizim kuşaktan Anılar’ı bilmeyen var mı? Resmen “anılaaaar, anılaaar” diyerek büyümedik mi:D Benden yine bir itiraf. Çocukken Sinan Özen ve Coşkun Sabah hayranıydım:D Bir ara kendi müzik seyrimden de bahsetmeliyim:)

Anılar hala güzel değil mi?:D

Seyre devam edeceğim, şimdilik mutlu kalın, anın tadını çıkarın