Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Selam:) Bundan sonra, bu köşede en sevdiğim film sahnelerini paylaşacağım sizlerle. Köşemin ilk filmi Hababam Sınıfı. Hababam Sınıfı denilince aklıma 1975 ve 1976 yılları arasında çekilen dört adet film serisi gelir hep. Yani inek şaban, güdük necmi, damat ferit, domdom ali, tulum hayri, hayta ismail, hafize ana, mahmut hoca’lı seri. Onun dışında kalanlar ise “Hababam Sınıfı”nın yanından yöresinden geçemezler benim için. Tabiri caizse “çakma” bile değillerdir. Niye zorlamışlar ki. Daha fazla yapmanın, saçma senaryolarla sürdürmeye çalışmanın ne anlamı var. Hadi yaptınız, adını “Hababam Sınıfı” koymayın bari. Neyse asıl konumuz bu değil. Hemen sadete geliyorum. Serinin her sahnesini çok sevmeme rağmen aşağıda paylaştığım sahneyi bir tık daha fazla severim. İşte en sevdiğim sahne:

Bu sahnede beni etkileyenler, okul için yapılan tasvirler, iyi oyunculuklar ve tabiki Edip Akbayram’ın sesinden dinlediğimiz “Aldırma Gönül” şarkısı (ki bu şarkıyı  iyi yorumlayan tek kişi Edip Akbayram). Yine çok duygulandım.

Not: Benim gibi meraklı olanlar için https://tr.wikipedia.org/wiki/Hababam_S%C4%B1n%C4%B1f%C4%B1_(film_serisi) adresinde kitapta olup filme aktarılmayan karakterler var. Bence bu karakterler de oldukça renklilermiş. Kitapları alıp okumaya karar verdim.

Hoşçakalın, mucizeleriniz olsun:)