Aldous Huxley bu kitapta İkinci Dünya Savaşı öncesinde tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkmakta olduğunu hissettiği toplumun karmaşasına gösterdiği düşünsel tepkilerini dile getirmiştir.

Kitabin konusu:

Yazarın 1932’de kaleme aldığı başarılı bir distopya olan Cesur Yeni Dünya, insanı oldukça şaşırtan ve aynı zamanda ürperten totaliter bir devleti tasavvur etmektedir. Bu devlet’te, refah şişelerde büyütülen bebeklerle, üretim çarkının tekerleklerini sürekli döndüren sınırsız tüketimle, yönetimdekiler tarafından dayatılan, cinsel hüsranı ortadan kaldıran rastgele birlikteliklerle, önceden belirlenmiş bir kast sistemiyle ve hiç bir yan etkisi olmayan anında mutluluk veren bir ilaçla sağlanmaktadır. Bu yeni dünyada ayrıca, ailenin istikrarı bozduğu düşünülmektedir. Kadınların çocuk doğurmaları yasaktır fakat bu durum üremeye engel değildir. Bebekler laboratuar ortamlarında üretilmekte ve daha ceninken zeka seviyeleri belirlenip, sınıflandırılmaktadırlar. Aşk ve sevgi gibi kavramlar anlamsız ve gereksizdir. İnsanlar sürekli tüketim yapmaya özendirilmektedirler.

Hissettiklerim:

Bilim kurgu, distopik yada ütopik olaylarin ele alindigi filmleri, dizileri ve kitaplari cok seviyorum. Çünkü bir çoğunun geleceğe dair gerçeklikleri barındırdığına inaniyorum.başka bir deyişle ip uçları verdiklerini düşünüyorum. Bu nedenle izlerken yada okurken büyük bir keyif alıyorum ve heyecanlanıyorum.

Bu kitaba gelecek olursam, çok başarılı bir sekilde ele alinmiş kişiye gore ütopik yada distopik olarak nitelendirilebilecek harika bir eser. 1932 gibi bir tarihte yazılmasına rağmen, Huxley’in oldukça öngörülü olduğunu düşünüyorum. Kitapta günümüzle paralellik gösteren gerçeklikler var. Bu da tam bana göre bir durum. Örneğin, günümüz dünyasındaki teknoloji bağımlılığı, artık çok net bir şekilde hissedilen kast sistemi, olaylar hakkında düşünmemeye ve tepki vermemeye iten nedenler ve buna aracı olanlarla birebir örtüşen olgular var. Kitabı okurken ne demek istediğimi daha anlarsınız. Ikinci kez okumayı düşünen birisi olarak diyebilirim ki mutlaka okuyun okuyun okuyun.

Not:

Kitaptan uyarlanan, (3 saat suren) 1980 ve (1.5 saat suren) 1998 yıllarında çekilmiş Iki sinema filmi var;)

Dikkat bundan sonrası spoiler içerir!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

kitabın sarkisi: